Odżywki białkowe

Wśród suplementów diety u każdego sportowca siłowego znajdują się odżywki białkowe. Są one na tyle popularne, że stosują je niemal wszyscy miłośnicy siłowni oraz dobrze wyrzeźbionych sylwetek. Na ich pogląd krąży wiele sprzecznych informacji, pora je zatem wyprostować.

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe to nic innego, jak suplementy diety stworzone na bazie różnorodnych białek. W sprzedaży znajdują się między innymi odżywki z białkiem serwatkowym, jajecznym, a nawet pszenicznym. Ich druga nazwa to odżywki proteinowe, która jest równie często spotykana. Tworzy się je zazwyczaj z białek wysokiej jakości, gdyż ich głównym celem jest zwiększenie syntezy białkowej, a także wspomaganie procesów regeneracji organizmu po treningu siłowym. Odżywki tego rodzaju muszą być koniecznie połączone z dietą bogatą w białko. Nie należy jednak z tą ilością białka zbytnio przesadzać, a już na pewno niedozwolone jest przekraczanie zalecanych, dziennych dawek.

Działanie odżywek białkowych

Odżywki białkowe doceniane są przez sportowców przede wszystkim za zwiększanie beztłuszczowej masy mięśniowej. Są więc bardzo pomocne w budowaniu wyrzeźbionej sylwetki, a jednocześnie nie powodują zbędnego przyrostu tkanki tłuszczowej. Ich wpływ na ludzki organizm jest jednakże znacznie większy. Jak się okazuje są one cennym pomocnikiem diety, który zapobiega procesom katabolicznym. Badania potwierdzają dodatkowo, że białko reguluje poziom cukru we krwi. Ich istotna funkcja to wspomaganie procesu regeneracji organizmu, która przyczynia się do efektywniejszych treningów.

Dla kogo?

sport-1685737_1280

Odżywki białkowe są przeznaczone zwłaszcza dla osób, którym nie obce są ciężkie treningi siłowe, a także wytrzymałościowe. Mają bowiem bardzo duży wpływ na przyrost beztłuszczowej masy ciała i stymulację metabolizmu. Dedykowane mogą być jednak praktycznie dla każdego sportowca, pod warunkiem odpowiedniego dawkowania. Białko jest bowiem bardzo ważne w codziennej diecie, ale najpierw trzeba dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie naszego organizmu.